Planujesz górską wyprawę w gronie rodziny lub znajomych i jesteś właśnie na etapie kompletowania niezbędnego ekwipunku, który znacznie uprzyjemni całą eskapadę i zapewni Ci maksimum wygody oraz bezpieczeństwa na górskich szlakach? Oprócz wygodnej, niekrępującej ruchów odzieży, pojemnego plecaka i mapy warto również zadbać o odpowiednie buty w góry…

Śliskie, nierówne nawierzchnie oraz zmienne warunki atmosferyczne to nie lada wyzwanie, z którym z pewnością nie poradzą klapki oraz sportowe adidasy. W tym przypadku o wiele lepszym (i tym samym znacznie bardziej rozsądnym) pomysłem są zaprojektowane z myślą o górskich wędrówkach buty trekkingowi damskie i męskie, które zapewniają optymalne wsparcie nawet podczas najdłuższych i najbardziej wymagających wypraw.

Jak wybrać dobre buty górskie?

Choć ilość butów górskich dostępnych w salonach stacjonarnych oraz sklepach online ciężko byłoby zliczyć na palcach obu rąk, to jednak wcale nie jest to równoznaczne z faktem, że wszystkie oferowane modele powinny wzbudzić Twoje zainteresowanie.

Fakt, że marki oferujące trekkignowe buty prześcigają się nawzajem w coraz to bardziej wymyślnym wzornictwie oraz nowoczesnych technologiach wcale nie wpływa na fakt, że warto brać pod uwagę jedynie najbardziej promowane projekty męskich i damskich butów trekkingowych.

W tym przypadku kluczem do sukcesu jest dopasowanie obuwia do swoich indywidualnych wymagań i tak oto rozważając zakup konkretnego modelu butów w góry warto zastanowić się:

  1. Czy będą one w stanie poradzić sobie na uczęszczanych przez nas górskich trasach – inne buty górskie są bowiem przeznaczone do tras wyczynowych, a inne do łagodnego spaceru po niewielkich pagórkach i dolinach;  
  2. Jaki rodzaj obciążenia zabierzesz ze sobą na górską wycieczkę? Czy planujesz zabierać ze sobą raczej lekki worek, czy też wielolitrowy plecak?
  3. Jak określiłbyś swój poziom wysportowania –  czy zaliczasz się do grona, które niemal biegają po górach, a codzienne dystanse godne maratonu nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu czy też raczej dopiero zaczynasz swoją przygodę ze zwiększoną aktywnością fizyczną?

Gdy szczerze odpowiesz sobie już na powyższe pytania i doprecyzujesz mniej więcej swoje wymagania, nadchodzi pora na wybór optymalnie dopasowanych butów trekkingowych.

Zanim jednak przejdziemy do kwestii rozróżnienia butów górskich na poszczególne rodzaje musimy uczulić Cię na jedną, dość ważną różnicę pomiędzy butami trekkingowymi dla kobiet oraz mężczyzn… Podział na damskie i męskie modele nie jest bynajmniej zabiegiem marketingowym, tylko zabiegiem mającym na celu optymalne dopasowanie butów do budowy stóp. Damskie buty trekkingowe w porównaniu do męskich modeli mają znacznie mniejszą szerokość oraz inną wysokość podbicia, która odpowiada wyłącznie drobniejszym stopom, a ponadto mają one mniejszą wagę.

Rodzaje męskich i damskich butów trekkingowych

Jeżeli chodzi o najbardziej popularne i dostępne rozwiązania możemy mówić tutaj o  dwóch następujących rodzajach butów w góry – niskich butach górskich oraz wysokich butach trekkingowych. Oprócz oczywistej różnicy jaką jest długość ich cholewki, występują pomiędzy nimi również inne dość istotne dyferencje.

Wysokie buty górskie – bezpieczeństwo na najtrudniejszych górskich szlakach  

Przed Tobą kilkunastokilometrowa wyprawa do schroniska z ciężkim plecakiem, która mocno będzie angażowała stawy oraz mięśnie? Przy długich, górskich wycieczkach prowadzących przez teren o zróżnicowanym ukształtowaniu najlepiej sprawdzą się buty trekkingowe męskie (lub damskie) z wyższą, sięgającą ponad kostki cholewką.

Nie tylko skutecznie stabilizują one stawy, które w takich warunkach są niezwykle podatne na skręcenia oraz inne bardziej dotkliwe uszkodzenia, ale również zabezpieczają nogi przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, które są główną przyczyną powstawania błota, śniegu i wilgoci.

To właśnie ten wysokie buty w góry są znacznie częściej kupowane, a wpływ na taką sytuację ma fakt, że są one zdecydowanie bardziej uniwersalne i sprawdzają się zarówno podczas dziewiczych wypraw przez górskie szlaki, jak i przy najbardziej wymagających terenach, gdzie liczy się dosłownie każdy, stawiany krok.

Niskie buty w góry – idealny kompan na mniej wymagające wędrówki

Jeśli lubisz mieć poczucie nieograniczonej swobody i zamiast ekstremalnie wysokich szczytów wybierasz raczej trasy wiodące poprzez górskie doliny oraz przełęcze, z których rozpościera się równie oszałamiający krajobraz, to znakomicie sprawdzą się niskie buty w góry na lato.

Cechą charakterystyczną takich trekkingowych butów jest fakt, że z uwagi na swoją budowę zapewniają one możliwość znacznie szybszego przemieszczania się, a dzięki wykorzystaniu materiałów o nieco lżejszej strukturze znakomicie sprawdzają się również podczas wycieczek mających miejsce w czasie letnich upałów i zapewniają stopom optymalną wentylację oraz komfort użytkowania.

Większość dostępnych w sklepach niskich butów w góry na lato wyposażona jest w tzw. climbing zone, a więc znajdujący się tuż pod palcami fragment podeszwy, który wykończony jest przyczepną gumą umożliwiającą w pełni precyzyjne stawianie stóp nawet na najbardziej stromych skalnych stopniach.